Emocinio kodo nulaužimas: susigrąžinkite savo vidinę galią!

Vaiva

10/25/20234 min read

Jaudinantis vasaros nuovargis ir išmoktos pamokos, kaip priimti savęs realizavimo kelyje sutiktus paprastus žmones

Vaikystėje patirta emocinė nepriežiūra dažnai yra tyli audra, besislepianti žmogaus viduje. Ji akivaizdžiai nematoma akimis, tačiau išnyrusi į paviršių pradeda griauti suaugusiųjų gyvenimus. Įžvalgioje Jonice Webb knygoje „Running on Empty: Overcome Your Childhood Emotional Neglect“ nagrinėjamas gilus, bet subtilus emocinės nepriežiūros poveikis. Autorius gilinasi į šios paslėptos žaizdos atpažinimo ir kelionės link gijimo galvosūkį.

Emocinis aplaidumas: geriausiai saugoma paslaptis pasaulyje (NE)

Emocinė nepriežiūra yra tarsi sudėtinga dėlionė, kurioje kiekvienas gabalėlis atspindi esminį emocinį poreikį. Puoselėjančioje aplinkoje šios dedamosios harmoningai susijungia viena su kita ir sukuria išsamų bei subalansuotą vaizdą. Tačiau vaikystėje patirtas emocinis aplaidumas palieka spragų šiame galvosūkyje, todėl kai kurių dalių trūksta arba jos netinkamai priglunda viena prie kitos. Emocinės nepriežiūros požymiai yra sunkiai suvokiami ir subtilūs, panašiai kaip trūkstamos dėlionės detalės. Atsiradusios emocinės spragos lieka paslėptos po paviršiumi ir didžiąją gyvenimo dalį išvengia mūsų sąmoningo suvokimo jas atpažinti. Nepaisant sėkmės karjeroje ir santykiuose, išlieka viduje tvyranti tuštuma, atspindinti tuščias erdves, kuriose turėtų būti trūkstamos detalės.

Skaitymas tarp eilučių: šešių subtilių emocinio aplaidumo požymių atpažinimas

Perfekcionizmas, darboholizmas, tuštumos jausmas nepaisant išorinės pilnatvės ir sėkmės, žema savigarba, kitų poreikių ir jausmų tenkinimas iškeliant tai aukščiau savųjų poreikių bei troškimų atpažinimo sunkumai – tai subtilūs ženklai, leidžiantys pažvelgti į sudėtingą emocinio aplaidumo galvosūkį. Šie ženklai dažnai nepastebimi, tačiau palieka gilius pėdsakus mūsų emocinėje savijautoje.

Tėvystė 101: daugybė emocinio nepriežiūros veidų

Emocinė nepriežiūra, skirtingai nuo fizinės nepriežiūros ar prievartos, yra sudėtinga problema, kuri dažnai lieka paslėpta. Jis nepalieka matomų randų, tačiau stipriai veikia emocinę gerovę. Webb knygoje pabrėžiami įvairūs emocinio aplaidumo tipai. Jie yra suskirstyti į dvyliką aplaidaus auklėjimo tipų, kurių kiekvienas turi unikalių savybių.

1. Narciziškas tėvas. Šie tėvai daugiausia dėmesio skiria savo poreikiams ir troškimams, todėl dažnai vaikas jaučiasi nesvarbus ir nematomas. Tėvai gali būti emociškai nepasiekiami, susikoncentravę į save ir nesugėti suteikti vaikui reikalingos emocinės paramos bei dėmesio. Todėl tokie vaikai jaučia kaltę ir nepasitikėjimą savimi.

2. Autoritarinis tėvas. Tvirti, kontroliuojantys ir reiklūs tėvai teikia pirmenybę drausmei ir paklusnumui, o ne emociniam ryšiui. Augant su tokiais tėvais vaikas pradeda jausti emocinę tuštumą.

3. Leidžiantys tėvai. Trūkstant ribų ir disciplinos, atsipalaidavę tėvai gali atrodyti nuolaidūs, tačiau nesugebantys suteikti struktūros ir nurodymų, reikalingų sveikam emociniam vystymuisi.

4. Netektį patiriantys tėvai - išsiskyrę arba našliai. Sielvarto kamuojami tėvai gali kovoti su savo emociniais iššūkiais, todėl jiems sunku suteikti emocinę paramą savo vaikams, o tai gali skatinti emocinę nepriežiūrą.

5. Priklausomybę turintys tėvai. Jie turi mažai vietos emociniams ryšiams su savo vaiku. Todėl jis patiria itin didelę emocinę nepriežiūrą lyginant su vaikais, kuriuos augina kitų tipų tėvai.

6. Depresiniai tėvai. Jiems trūksta emocinės energijos bendrauti su savo vaiku, todėl šie tėvai negali suteikti savo atžaloms reikiamos emocinės paramos ir dėmesio.

7. Tėvai darboholikai. Atsidavę savo karjerai, šie tėvai dažnai nepaiso savo šeimos emocinių poreikių, todėl jų vaikas jaučiasi nesvarbus.

8. Tėvai, turintys specialiųjų poreikių šeimos narį. Rūpinantis specialiųjų poreikių šeimos nariu, gali likti mažai emocinės energijos vaiko poreikiams tenkinti, o tai sukelia emocinę nepriežiūrą. 9. Į pasiekimus/tobulumą orientuotas tėvas. Pirmenybę teikiant vaiko pasiekimams, o ne emociniam ryšiui, gali atsirasti emocinis aplaidumas, kuris vaiką lydės visą laiką nepriklausomai nuo to ar jam seksis karjeroje bei asmeniniame gyvenime ar ne.

10. Sociopatinis tėvas. Šie tėvai nesugeba užmegzti tikro emocinio ryšio ir dažnai naudoja savo vaiką asmeninei naudai, palikdami gilius emocinius randus.

11. Vaikas kaip tėvas. Kai vaikas yra priverstas prisiimti tėvo vaidmenį dėl tikrosios tėvų emocinės nepriežiūros, jo emociniai poreikiai lieka nepatenkinti. Todėl visą gyvenimą jis jaučia nepaaiškinamą tuštumą.

12. Gerą prasmę turintys, bet apleisti tėvai. Stengdamiesi suteikti emocinę paramą, kurios patys negavo vaikystėje, šie tėvai netyčia tęsia emocinės nepriežiūros ciklą.

“Kas su manimi negerai?” Emocinio nepriežiūros poveikio demaskavimas

Patirtos emocinės nepriežiūros atpažinimas yra gyvybiškai svarbus žingsnis gydymo link. Daugeliu atvejų tėvai turi geriausių ketinimų, tačiau jiems trūksta reikiamų įgūdžių, laiko ar energijos, kad užmegztų emocinį ryšį su savo vaiku. Tai ypač reikalinga siekiant užtikrinti sveiką vaiko emocinį vystymąsi. Nors tėvai gali nuoširdžiai rūpintis savo vaikais, jie gali netyčia praleisti esminius žingsnius ugdydami jų emocinį intelektą. Pavyzdžiui, padėti vaikams atpažinti savo jausmus, išmokyti juos reikšti ir valdyti emocijas, nustatyti savo ribas, prisiimti atsakomybę ir susidoroti su nusivylimais bei praradimais. Tačiau, jei tėvai yra emociškai nepasiekiami, jie dėl įvairių priežasčių yra apatiški ugdant vaiko emocinį pasaulį.

Iš visos širdies,

Vaiva